רעידות אדמה :

 

לאחרונה הוצאתי את הספר האינטרנטי הראשון מסוגו בארץ:

 

"האם אתם גרים על ענף שעומד להישבר? - מדריך לבדיקת עמידות ברעידת אדמה "

 

הספר המקצועי נועד לסייע לאדם שקונה את ביתו להבין מהם העקרונות החשובים מבחינת יציבות הבניין בו הוא עומד לגור במקרה של רעידת אדמה. הספר עוזר בקבלת החלטה נכונה יותר לגבי קניית דירה או ויתור על קניית דירה מסויימת וזאת ע"י הדרכה שעוזרת לקבל החלטה, האם הבניין עמיד או שמה יתמוטט ברעידת האדמה הקרובה.

הספר לא בא להחליף ייעוץ של מהנדס בשטח, אך המציאות, שמדברת בעד עצמה, מוכיחה שהיום עומדים ומאוכלסים אלפי מבנים, בכל רחבי הארץ, שלא יחזיקו מעמד במקרה של רעידת אדמה, ידע בסיסי המובא בספר הזה יכול להציל חיים.

בספר אני מתייחס לעקרונות חיוניים בין העיצוב הקיים של המבנה ליציבות המבנה ועמידותו בזמן רעידת אדמה.

נקודות המחייבות התייחסות בעת רכישה, שיפוץ או תכנון בית.

אני מלמד שנים את התחום  ואני מעניק בספר גלגל הצלה, פשוטו כמשמעו.

ניתן ליצור קשר דרך האתר ולרכוש אותו.

מחיר הספר  270 ש"ח .

הספר מיועד לקוראים שאינם מענף הבנייה ומשלים ידע לאדריכלים, מעצבי פנים, מתווכים או כל אדם שקונה דירה יד שנייה.

אורן, אני מעוניין לרכוש את הספר:

 

אספר לכם סיפור קצר…

בסוף הרצאה שהעברתי בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל לפני כשנתיים בפני כמה מאות אנשים, שבה דיברתי על כשלים וליקויים במבנים בהקשר לרעידות אדמה,  הרים אדם צעיר שישב בקהל את ידו ושאל:  "אתה מוכן להתייחס גם לנושא הפתרונות למצב הקיים, בו יש מאות אלפי מבנים מסוכנים בארץ- שלא יחזיקו מעמד בעת רעידת אדמה",  "בוודאי, אמרתי, (אעפ"י שההרצאה שלי לא עסקה במתן פתרונות למצב, אלא בניתוח הכשלים הגורמים למבנים להתמוטט בזמן רעידת אדמה). הסברתי לו שיש מספר פתרונות מעשיים וביניהם:

 

1. תמ"א 38 - תכנית ממשלתית לחיזוק מבנים ישנים – תכנית שלא כ"כ הצליחה עד כה ואינני מאמין בה בחלק מהמקרים. אני מאמין שתוספת של קומה שתיים על בניין ישן מעמיסות עומס יתר את היסודות ויכולות להשפיע ולהחליש את הבניין!  יש להכריח את תושבי ת"א לחזק את קומת העמודים במבנים הישנים של 3-4 קומות - מדובר על כמה אלפי שקלים בודדים למשפחה, חצי מהדירות בבניינים הישנים מושכרות וכמובן שבעלי הבתים לא מעוניינים להשקיע כסף – יש להכריח אותם! דרך הכיס זה יהיה הכי יעיל! – אם רק היו מבינים עד כמה זה מסוכן – בניין שיושב על בדידים…

 

2. תכנית פינוי בינוי - זו תכנית בה אני מאוד מאמין, לאחרונה היא תופסת תאוצה.

הסברתי לו שמדובר בהרבה כסף ושהממשלה צריכה להחליט על סדר העדיפויות שלה. אמנם הממשלה הקימה ועדה לנושא, אבל מה שמצחיק (או עצוב יותר נכון) זה שלא נמצא תקציב אפילו עבור ועדה זו.    קל וחומר שכאשר אתם קונים דירה חשוב לתת את הדעת גם לנושא זה – לבדוק שאכן הבניין בו תגורו הוא עמיד בפני רעידות אדמה עפ"י תקני רעידות האדמה – וזה לא מסובך -  ניתן לבדוק זאת!

 

לא הייתי סומך על הממשלה בנושא הזה ולא על חברי הכנסת שיצילו אותי בזמן רעידת אדמה!  הייתי בוחר דירה בבניין שעמיד בפני רעידות אדמה.    ואגב זאת עובדה!  תהייה רעידת אדמה בארץ בוודאות!     זו לא שאלה של אם, זו רק שאלה של מתי !

הסטודנט המשיך ושאל אותי – אז מה עושה משפחה שגרה במבנה מסוכן ? איזה פתרון אתה יכול לתת לה ?

ניסיתי לחשוב על פתרונות יצירתיים שיכולים לרצות אותו – הנחתי שהוא מבין שאין פתרונות קסם, אך עדיין הוא התעקש ושאל שוב ושוב.

אמרתי לו שזה לא יעזור, אי אפשר להפוך בת שמונים לבר רפאלי – אני לא מאמין בזה – זה פשוט נגד כל הכללים!   אם הנושא הזה חשוב למשפחה הזו – הם צריכים לעבור לבניין אחר! בניין שעומד בתקנים של רעידות אדמה.  או לחילופין אם יש משפחה שקונה דירה חדשה\יד שנייה רצויי שתבדוק את רמת הסיכון הזו מראש עם מהנדס בניין ושלא תעבור לגור במבנה שמסכן אותה בזמן רעידת אדמה.

 

בקהל השתררה דממה, רציתי שהדברים ייקלטו ויוטמעו ולבסוף הסבתי את צומת ליבם לגבי יחידת החילוץ וההצלה הארצית של צה"ל, בה אני משמש מהנדס (קצין)  ואמרתי לבחור הצעיר שאני ממליץ למי שגר במבנים כאלה, ללכת בבית באופן תמידי עם בונזו בכיסים.

ולשאלתו "למה?"

עניתי שכך לפחות זה יעזור לכלבים ביחידה שלי למצוא אותם מהר יותר בין ההריסות…  (קיוויתי שזה יעורר את הנושא).

הזמן שהוקצב לי נגמר עד מהרה, וכשירדתי מהבמה, קיבלתי מחיאות כפיים מנומסות. הקהל התעורר ודומה שהדברים שאמרתי עוררו את הנושא בצורה מסויימת.

אני חושב שהבחור הצעיר הפנים את הרעיון.

 

הבשורה הטובה בכל הסיפור הזה היא שהבעיות האלה אינן גזירות משמיים! ניתן לתכנן או לבדוק כל בניין אם הוא עמיד בפני רעידת אדמה עפ"י התקני רעידות האדמה בארץ (ת"י 413, ת"י 2413).   ניתן להימנע מתוצאות קשות ולתת מענה לסיכונים -  רק אם יינקטו הצעדים הנכונים בנושא.

 

שלכם,

 

המהנדס אורן פורת

 

וידאו בדק בית

 

למתעניינים בתחום – לראשונה בארץ – קורס תמ"א 38 – עמידות מבנים בפני רעידות אדמה

————————————————————————————————

 

איך כדאי להערך לקראת רעידת אדמה קרובה ? 

 

כנס במרכז האוניברסיטאי באריאל אותו בניתי יחד עם אינג' ליברמן שמואל.


 

קטע בעיתון "מבנים" מתוך כתבה על הכנס שערכתי בשיתוף עם אינג' ליברמן במרכז האוניברסיטאי אריאל בנושא רעידות אדמה:

(מאי 2009)

 

 

סרטון בנושא רעידות אדמה אותו ערכתי:

מה טובו אוהליך ישראל…

 

אין ספק שקיבלנו שוב תמרור אזהרה!

האדמה אתמול שוב רעדה בשעה 11:52 בצהרים, העוצמה 4.2, במרחק של כ-40 ק"מ מחופי קיסריה ובעומק של 20 ק"מ- פרומו לבאות !

זו רעידה שלא נחשבת לחזקה למרות שהרבה הרגישו אותה, אך כפי שאנו מכירים את ההיסטוריה לפני רעידת אדמה גדולה והרסנית יש מספר רעידות אדמה קטנות ולכן אנו צריכים לשאול את עצמינו שוב את השאלות הקשורות למקום מגורינו ולראות האם אנו מוכנים לקטסטרופה

שתבוא ובטוח שתבוא –  בוודאות!

 

אנו יודעים שמידי פעם יש רעידות אדמה בשבר הסורי אפריקאי ולא רגילים לרעידת אדמה באיזור זה.

רעידות האדמה באיזור זה נדירות מאוד ולכן יש לנו כאן תמרור אזהרה!

אז בואו נשאל את עצמינו מה אנחנו עושים היום כדי להמשיך לשפר את המוכנות שלנו לקראת רעידת האדמה ?

כמהנדס שעוסק שנים בתחום הבניין אני מחוייב בנאמנות ללקוחות שלי, אבל יותר מכך לשלום הציבור ולכן אני תמיד בודק בקפידה את כל הפרטים הקטנים וכל שינויי אותו הקבלן מציע – גם אם זה שינויי קטן. כקצין ומהנדס יחידת חילוץ במילואים ראיתי כבר מספיק כשלי מבנים ביניהם ורסאי ועוד.

 

אני יודע שאלוהים נמצא בפרטים הכי קטנים, אבל לעיתים אורב שם גם מלאך המוות.

חשוב לדעת האם אנחנו גרים במבנה עמיד לרעידות אדמה, מה לעשות בזמן רעידת האדמה וכיצד להערך לכך.

בקרוב יוצא ספר חדש עליו אני עובד ובו אפרט נושאים אלו. מי שמעוניין בו יכול להשאיר לי פרטים ואצור איתו קשר.

ועד אז המלצתי להקדים תרופה למכה!

 

למפגינים ברוטשילד אמליץ לא לצאת מהאוהלים – הרי גם ככה אחרי הרעידה הבאה כל תל-אביב תהיה אוהלים ולכן מה טובו אוהליך ישראל.

טוב שמתרגלים זאת לאחרונה –  חשוב רק שיבדקו ברוטשילד שהאוהל לא מתחת לבניין ישן על עמודים דקים:-)

הבשורה הטובה בכל הסיפור הזה היא שהבעיות האלה אינן גזירות משמיים!

לאחרונה יש התקדמות רצינית של תכניות פינויי בינויי ויש התעניינות רבה יותר של דיירים בנושא.

נקווה ששנת 2012 תהייה שנה של בנייה חדשה עפ"י התקנים החדשים בגליל, בנגב, ביהודה ושומרון.

 

ברכה והצלחה,

 

שלכם,

 

המהנדס אורן פורת

————————————————————————————————————————————————–

 

רעידת האדמה ביפן:

 

יפן (פוקוצ'ימה  מרץ 2011)

9 בסולם ריכטר!  זו רעידת אדמה מאוד חזקה עד כדי תוהו ווהו, אני לא מכיר הרבה רעידות אדמה חזקות כלכך בעידן המודרני, קשה מאוד להתכונן לרעידה זו, אפילו יפן איננה מוכנה לרעידת אדמה כלכך חזקה.

נחשולי צ'ונמי גרמו הרס רב, עשרות אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים, הרבה מאוד נעדרים ומאות אלפים שנשארו ללא קורת גג.

וזה לא הכל, הכור הגרעיני בפוקושימה בו הלחץ עולה ומסכן את העולם, שריפות ענק, קריסת סכר ועוד עשרות רעשי משנה שכל אחד מהם נחשב לרעש מסוכן בפני עצמו.

כל זה במדינה שנחשבת למנוסה ומוכנה ביותר מכל מדינה אחרת לרעשי אדמה גם בתקני בנייה, גם בנהלי חירום וגם במודעות אזרחית.

 

ומה אצלינו ?

בארץ יש רעידת אדמה חזקה כל 100-80 שנה שתי הרעידות האחרונות היו ב-1837 בה נהרגו בארץ אלפי אנשים, ב-1927 נהרגו כמה מאות אנשים, ומתי תהייה הרעידה הבאה ?

אולי בעוד 5 שנים ? אוליי בעוד 10 דקות ?

איזורינו מועד לרעידת אדמה! זו לא שאלה של האם, זו רק שאלה של מתי (וזה יקרה בוודאות!) נשאלת השאלה האם הממשלה היא שאחראית לחיזוק  המבנים שלנו ?

התשובה היא לא! כל אזרח חייב לקחת אחריות על המבנה בו הוא גר, הממשלה לא היתה ערוכה לשריפה הגדולה בכרמל, הממשלה גם לא ערוכה לרעידת אדמה ולא תחזק את המבנים שלנו בהם אנחנו גרים, זה רכוש שלנו ואף אחד לא ידאג לחזק את המבנה בו אנו גרים, זה לא קיים באף מקום בעולם שהממשלה משפצת את המבנים של האזרחים, ולא נראה לי שישראל תהייה הראשונה לעשות זאת.

כאשר יש יותר מידיי ועדות אבל אין אחראים זה הסימן הטוב ביותר לכל אזרח לקחת אחריות על משפחתו ולעשות השתדלות לגור בדירה בה יש ממ"ד – הבניינים בהם יש ממ"ד עמידים יותר בפני רעידות אדמה!

הממשלה אחראית על חיזוק המוסדות הציבוריים ועל התשתיות -  ולאחרונה יש התקדמות בנושא זה. הממשלה גם אחראית על יחידות ההצלה ומערך החירום, וכקצין במילואים שעוסק בדיוק בתחום הזה אינני חושב שהממשלה תתפקד בימים הראשונים, כל אזרח יצטרך להתמודד עם המצב לבדו!

 

ניתן לומר כי אם היתה רעידה כזו בארץ קרוב ל90% מהמבנים בצפת, טבריה, בית שאן, קריית שמונה ועד ערד ואילת בדרום לא ישרדו כלל.

כמובן שהשיכונים הישנים במרכז ובירושלים שעומדים על בדידים דקים, אותה קומת עמודים דקה מפורסמת, לא ישארו על תילם ויהפכו לערימת קלפים.

צריך לזכור שברעידת אדמה בתורכיה (7.3 בסולם ריכטר) שהיא כמעט פי 1000 חלשה יותר מהרעידה שביפן, נהרגו כתוצאה של התמוטטות מבנים כ-20,000 איש ומה שמפחיד אותי כל כך, הוא שהמבנים בתורכיה כל כך דומים לשיכונים הישנים אצלינו.

החדשות הטובות הן שאנחנו יודעים בוודאות שרעידת אדמה תתרחש בקרוב, וזו לא תהיה הפתעה כדור הארץ רומז לנו זאת בצורה מאוד ברורה!

ניתן להערך לכך מראש בבחירת מקום מגורינו או חיזוק המבנה בו אנו גרים.

אני מזכיר שוב לזוגות שקונים דירה חדשה – חשוב לבדוק נושא של ליקויי בנייה, אך לא פחות חשוב לדעת האם הבניין בו תגורו עמיד בפני רעידת אדמה, ניתן לבדוק זאת !

 

רעידת האדמה בניו זילנד:

קרייסטצ'רץ (פברואר 2011)

 

בשעה 12:51, שעת עבודה בניו זילנד הפסטורלית, הטבע שוב אמר את דברו. רעידת אדמה של כ-6.3 בסולם ריכטר. אמנם רעידה זו לא נחשבת חזקה במיוחד, אך מוקד הרעש לחוסר מזלם של תושבי העיר היה קרוב מאוד 5 ק"מ בלבד מהעיר ועומקה 4 ק"מ בלבד. התוצאה 123 הרוגים ויותר מ 200 נעדרים, כנראה שכולם נהרגו וכבר נשמעו הקריאות שכוחות ההצלה בניו זילנד ויתרו מהר מידיי בניסיון להציל חיים.

נגרם נזק של 10 מיליארדי דולרים אין מים נקיים באיזור, שלא נדבר על חשמל או קווי טלפון. צוותי החילוץ מכל העולם עובדים במרכז העיר קרייסטצ'רץ ובפרברים להציל ניצולים. אוליי יש עוד סיכויי אך התקווה הולכת ודועכת עם הזמן.

הידיעה שהדבר היציב ביותר בעולם מבחינתינו – הבית שלנו והאדמה מתחת לרגלינו אינם יציבים עוד קשה מאוד לתפיסה. בניינים קרסו, קומה על קומה וקברו תחתם מאות אנשים.

בעיר זו ידועים שני סמלים שונים – הקטדרלה ה"יציבה" שקרסה ובדרך מעכה תיירים שבאו להצטלם לידה. 13 פעמוני הקטדרלה, שכל אחד משקלו טונה קברו תחתם את התיירים ובניין הטלוויזיה הידוע CTV קבר תחתיו 100 בני אדם, חלקם סטודנטים אסיינים שלמדו בבית הספר לשפות, כולם נספו.

האנשים בעיר קרייסטצ'רץ שגרו או עבדו בבניינים ישנים, בשיכונים שלא עמדו בתקנים, לא היתה להם שום שליטה על הגורל שלהם, גורלם נחרץ!  זו לא היתה הרעידה הראשונה באיזור זה, אילו רק היתה להם הזדמנות נוספת לבחור את מקום המגורים שלהם מחדש…

 איפוס סיסמה

יש להכניס כתובת אימייל. סיסמה תישלח לתיבת האימייל.