אל תזמינו שמאי מקרקעין לפני שאתם קוראים עד הסוף !

 

אני רוצה הפעם להתחיל מהסוף. לפני שאסביר לכם מה תפקיד השמאי ומה הוא בודק אספר לכם סיפור אישי.

 

לפני מספר שנים הייתי זקוק לשמאי מקרקעין נטרלי לצורך בדיקת שווי נכס. התקשרתי לכמה וכמה בעלי מקצוע ונדהמתי לגלות כי מחאת הקוטג'? לא בבית ספרם.

 

הצעות המחיר שקיבלתי לבדיקת נכס פשוט היו אסטרונומיות. בתור מישהו שמתעסק בתחום הבנייה והנדל"ן חקרתי ומצאתי מספר שמאים אמינים ואיכותיים ובמחירים סבירים אליהם אני מפנה גם לקוחות.

 

אני שמח לספר לכם שמאז אני מקבל הודעות באימייל ובפייסבוק שדואגות במיוחד לכם:

 

"היי אורן, ערב טוב, אני עושה מבצע ללקוחות שלך 1800  ש"ח + מע"מ לבדיקה שמאית לפני רכישה"

 

היי אורן, אני מוכן לראות ללא תשלום את הליקויי ואז להגיד ללקוח שלך עלות.

 

אורן שלום, אני ממשיך במבצע ללקוחות שלך שמבקשים בדיקה לפני רכישה/מכירה.

 

ועכשיו אחרי שדאגנו למחיר אפשר לדבר תכלס…

 

וידאו בדק בית

 

אז מה זה בעצם שמאי מקרקעין ? או (כ)מה זה שווה בכלל?

 

אחת השאלות המרכזיות שעולות לפני קניה או מכירה של בית היא מה שוויו האמיתי.
כולנו רוצים להיות בטוחים שלא נצא פראיירים ונשלם על נכס יותר ממה שהוא שווה באמת ולחילופין, לא נמכור נכס במחיר נמוך ממחיר השוק.

 

בכמה אתה עושה לי?

 

בקנייה ומכירה של דירה ניתן ואף רצוי להתמקח, אבל בשביל שלא נבזבז זמן לריק כדאי שנבין מה משפיע על מחיר הנכס. גודל, מיקום, כיוונים ועוד הם רק ההתחלה. רוצים קצת פירוט? בבקשה:

 

  • ·         הגודל לא קובע – נוכל למצוא שתי דירות בעלות מספר חדרים זהה אך בשטח שונה, יתרה מזאת, נוכל למצוא דירות בעלות שטח שווה – אך באחת הדירות חלק מהשטח הבנוי בכלל נבנה ללא היתר. כל אלו משפיעים על המחיר.
  • ·         רואים רחוק רואים שקוף? – תכניות הבנייה העתידיות באזור משפיעות על ערך הדירה. למה? דירה שנמצאת קרוב לים למשל, או משקיפה אל נוף הרים, אבל תכניות עתידיות מראות שצפוי להיבנות גורד שחקים שיסתיר את הנוף – ערכה ירד בשל תכניות אלו.
  • ·         שמש, שמש באה בימים – כיווני האוויר של הנכס משפיעים על מחירו, למשל, השמש, העוברת ממזרח למערב בעיקול דרומי, מכניסה אור וחום, אלו משפיעים על הדירה, הביקוש שלה וכדומה.
  • ·         והמיסים עוד יעלו – לא מספיק ההוצאות הרבות שיש לכם על הבית, פתאום תגלו כל מיני היטלים ומיסים על הנכס. את חלקם ניתן לצפות מראש לפי תכניות בינוי עתידיות, לפי עליית המחירים באזור ועוד.

 

שמאי מקרקעין פותר כל תעלומה

 

שמאי מקרקעין למעשה תפקידו להעריך את שוויו של הנכס בהתאם לכלל הפרמטרים. הוא יבדוק את שטחו וגודלו, יראה שהוא תואם להיתרי הבניה או שמא יש בניה לא חוקית.

 

יבחן ויבדוק לעומק תכניות עתידיות באזור שיכולות להשפיע הן על מחירו כיום והן להתווסף כהוצאה עתידית. השמאי יבדוק לכם גם, לחילופין, אם יש זכויות בניה נוספות על הנכס -

 

כמו זכות הרחבת הנכס, מה שיכול לשמח אתכם ואף לאפשר לכם לעלות את שוויו בהמשך באמצעות הבנייה.

 

השמאי למעשה משקלל פרמטרים קיימים בבית לצד בדיקה של המעמד המשפטי הקיים ועתידי של הבית וסביבתו, רישום בטאבו ובמנהל מקרקעי ישראל ומציג לכם תמונת מצב ברורה ומדוייקת לגבי שוויו.

 

ומה אם יש ליקויים שאינם ניתנים לתיקון בדירה ?

 

במידה ויש לך בדירה ליקויים שאינם ניתנים לתיקון, דוגמת שטח דירה קטן ממה שהובטח בתכניות, תקרה נמוכה מידיי, מסדרון צר, רוחב חנייה צר ממה שמותר, בעיית נגישות לדירה או כל ליקויי אחר בלתי הפיך ולא ניתן לתיקון, אתה זקוק לשמאי מקרקעין !

 

ליקויים אלו, יורידו את ערך הדירה כיוון שהם בלתי הפיכים.

 

אז על מה כדאי לשים לב ?

 

האם יש הפרש בין השטח שהובטח בתכנית לבין השטח של הדירה בפועל ?

 

האם יש שינוי לגבי מגרש הגובל עם הבניין שלנו? במקום גינה פורחת צומח לנו מפגע סביבתי כמו פאב רועש בלילה, בניין של 100 קומות שמסתיר את הנוף והשמש או כביש סואן ליד הבית?

 

האם שתלו לכם בגינה קו ביוב מרכזי של השכונה? האם צמח לכם בגינה עמוד חשמל שכונתי שלא מצויין בתכנית? האם יש לכם אנטנה סלולארית מול הבית ?

 

האם יש בעיות בבניין שיכולות להשפיע על ערך הדירה ?

 

אם התשובה לאחת השאלות היא כן…. אתם צריכים לפנות לשמאי מקרקעין.

 

כי כסף לא גדל על העצים !

 

 בהוצאה משמעותית במיוחד כמו קנייה או מכירה של בית, אל תתפשרו, היו בטוחים שאתם קונים במחיר הוגן.

 

אשמח להפנותכם לשמאי מקרקעין, כהמשך לבדיקת בדק בית או בנפרד ממנה.

 

זה המעט שאני יכול לעשות כדי לוודא שהדרך שלכם תהיה קצרה יותר (וזולה יותר)

 איפוס סיסמה

יש להכניס כתובת אימייל. סיסמה תישלח לתיבת האימייל.